Wpływ mitochondriów na nasz organizm

Wpływ mitochondriów na nasz organizm

Medycyna mitochondrialna już dawno udowodniła, że ludzie cierpiący na chorobę Parkinsona lub Alzheimera mają znacznie wyższy wskaźnik mutacji mitochondrialnych niż ludzie zdrowi, dlatego też funkcjonowanie mitochondriów może mieć wpływ na różne choroby.

Mutacje i ich wpływ na starzenie

Sugeruje się, że mutacje spowodowane przez ROS przyczyniają się do procesu starzenia. O wiele więcej mutacji w mitochondrialnym DNA ma miejsce u osób powyżej 65. roku życia niż u osób młodszych i wiele więcej czynników jest zaangażowanych w ten nieunikniony (obecnie), ale zmienny proces. Działanie mitochondriów na poziomie molekularnym jest również zaangażowane w dobry (lub w inny sposób) postęp ludzi na bardzo wczesnych etapach zdrowienia po operacji na otwartym sercu i transplantacji. W prawie wszystkich tych stanach “nieładu” jest bardzo prawdopodobne, że w grę wchodzą również inne czynniki, takie jak genetyka. Ostatnie prace wiążą kilka poważnych skutków ubocznych leczenia HIV z lekami leczniczymi AZT i 3TC. Wydaje się, że leki uszkadzają mitochondria i blokują produkcję mitochondrialnego DNA. W takiej sytuacji należy stosować substancje mitochondrialne, w których zawarta jest witamina b complex, witamina k2, witamina b3, selen, l karnityna, kwas alfa liponowy, witamina d3, witamina c, witamina b12, glutation.

Mitochondria: dostawcy historii genetycznej

Mitochondrialne DNA jest dziedziczone tylko przez linię matczyną. Mitochondria to właściwie komórki w komórce, a każda z nich ma własne DNA. Wszelkie mitochondrialne DNA wniesione przez ojca są aktywnie niszczone przez zaprogramowaną śmierć komórki po połączeniu się plemników z jajkiem. Ta interesująca sytuacja zapewniła genetykom i antropologom bardzo przydatne narzędzie analityczne i pomiarowe.