Czym jest medycyna mitochondrialna?

Czym jest medycyna mitochondrialna?

Medycyna mitochondrialna to stosunkowo nowa dziedzina nauki. Jest jednak bardzo istotna dla rozwoju medycyny. Mitochondria mają duży wpływ na nasze zdrowie i na minimalizowanie ryzyka zachorowań.

Czym są właściwie mitochondria?

Mitochondria, którymi zajmuje się medycyna mitochondrialna, mają dwie błony (wewnętrzną i zewnętrzną) i własny dziedziczny materiał w postaci DNA. Na wewnętrznej błonie mitochondriów znajduje się układ fosforylacji oksydacyjnej, którego działanie zapewnia utlenianie substratów energetycznych z utworzeniem ATP.  Jeśli mitochondria się zestarzeją, komórka może je zabić podczas mitofagii, a mitochondria z kolei regulują proces apoptozy w dysfunkcyjnych i starych komórkach. W przypadku zakłócenia procesu wzajemnej kontroli jakości uruchamiane są mechanizmy starzenia.

Jakie to ma dla nas skutki?

Kiedy mechanizmy apoptozy są zakłócone, rośnie liczba wolnych rodników niekontrolowanych przez mitochondria. Powoduje to ogólnoustrojowe zapalenie, uszkodzenie DNA komórki. Istnieje zatem silny związek między dysfunkcją MX, chorobami związanymi z wiekiem, starzeniem się i dysfunkcjami metabolicznymi. Dysfunkcja metaboliczna jest stałym motorem starzenia się. Dlatego substancje mitochondrialne zawierają takie składniki jak witamina b complex, witamina k2, witamina b3, selen, l karnityna, kwas alfa liponowy, witamina d3, witamina c, witamina b12, glutation. Warto o tym pamiętać i stosować substancje mitochondrialne.